Iată că dorinţa şi speranţa noastră, exprimată în 17 august 2021, s-a împlinit: Părintele Constantin Necula de la Sibiu va fi din nou prezent în mijlocul sătmărenilor. Astfel, domnia sa va susţine cea de a doua ediţie a Conferinţei „Eroi şi martiri”, organizată de către Asociaţia Civică Tempora, în cadrul unui proiect finanţat parţial de către Consiliul Judeţean Satu Mare în conformitate cu Legea 350/2005 Domeniul Cultură 2022, Conferinţa va avea loc din nou la Catedrala „Adormirea Maici Domnului” din Satu Mare. de praznicul Înălţării Domnului – 2 iunie 2022, ora 17.00, sărbătoare care a fost adoptată de poporul român ca fiind şi Ziua Eroilor, astfel că, pe lângă slujbele de pomenire din biserici şi ceremonialul militar şi religios ce se va desfăşura la Cimitirul Eroilor din Satu Mare, Eroii Neamului vor fi omagiaţi de către sătmăreni şi printr-o întâlnire de suflet cu părintele Necula.Menţionăm că, prin proiectului derulat de asociaţia noastră, se editează şi revista Eroii Neamului, cu acest prilej fiind lansat primul număr din acest an – cel de-al 50-lea al noii serii. Dat fiind că suntem la un moment jubiliar, în cadrul proiectului avem prevăzută şi editarea volumului aniversar „Eroii Neamului -50”, pentru finalizarea căruia aşteptăm mesajele tuturor: autori, colaboratori, finanţatori, sponsori, autorităţi publice locale şi judeţene,,cititori etc., (Vezi detalii în Jurnalul cimitirelor şi mormintelor eroilor din nr. 50 al revistei)
Cu speranţa că prezenţa părintelui Necula la Satu Mare se va bucura de succes şi că vom reuşi să ducem la bun sfârşit proiectul nostru, vă aşteptăm cu drag să ne fiţi alături în toate activităţile pe care le desfăşurăm.

Cu respect,
Colonel (r) Voicu Şichet, preşedintele Asociaţiei Civice Tempora Satu Mare şi redactor coordonator al revisatei Eroii Neamului

https://asociatia-tempora.ro/wp-content/uploads/2022/06/invitatie-A5-nou-pdf-722x1024.jpghttps://asociatia-tempora.ro/wp-content/uploads/2022/06/invitatie-A5-nou-pdf-106x150.jpgadmintemporaActivitățiDiverseRevista EROII NEAMULUIIată că dorinţa şi speranţa noastră, exprimată în 17 august 2021, s-a împlinit: Părintele Constantin Necula de la Sibiu va fi din nou prezent în mijlocul sătmărenilor. Astfel, domnia sa va susţine cea de a doua ediţie a Conferinţei 'Eroi şi martiri', organizată de către Asociaţia Civică Tempora, în...Asociatia Civica Tempora Satu Mare